چاپ

محتوای سیزدهمین بسته معرفتی ارتقای توانمندی ستایشگران/ رمضان1437، بهار1395

. Posted in بسته‌های ستایشگران


مروری سریع بر محتوای سیزدهمین بسته معرفتی ارتقای توانمندی ستایشگران اهل‌بیت علیهم السلام
ماه مبارک رمضان 1437، بهار 1395

تصویر نشانک عنوان توضیحات دریافت(دانلود)

کتاب شعر
حدیث حُسن
400 رباعی الهام یافته از احادیث نورانی اهل بیت علیهم السلام

اختصاص بخشی از زمان جلسه به پند و اندرز و موعظه، امر جدیدی نیست، بلکه سنت حسنه‌ای است که متأسفانه در سال‌های اخیر به‌شدت مورد بی‌مهری و غفلت قرار گرفته است. شعر اخلاقی که از آن با نام «شعر تعلیمی» نیز یاد می‌شود، دارای پیشینه‌ای بسیار مفصل در ادبیات فارسی است و شاعران بزرگی به بیان معارف و حکمت‌ها در قالب شعر پرداخته‌اند. در گذشته‌ای نه‌چندان دور، پندخوانی یکی از بخش‌های ثابت محافل مذهبی بوده است و همین اشعار سال‌های سال در جلسات قرائت شده و مورد اقبال ویژۀ مخاطبان بوده است. اما متأسفانه با وجود تأکیدهای فراوان رهبر معظم انقلاب، هنوز این سنت حسنه به طور کامل احیا نشده است و در بسیاری از محافل و هیأت‌های مذهبی، این بخش، جایگاه حقیقی خود را نیافته است.کتاب حدیث حُسن (400 رباعی الهام یافته از احادیث نورانی اهل‌بیت علیهم السلام) قدمی کوچک است در راستای احیاء این سنت مهم و فراموش شده.
کتاب
نگین آفرینش 2
درسنامه دوره عمومی معارف مهدویت
کتابی مطمئن برای آموختن دانش‌های مهدوی همین چند سال پیش بود که چند نفر از اهل علم گردهم آمدند و کتابی در سطح عام جامعه درباره موضوعات مهدوی به رشته تحریر درآوردند. سال‌های بعد این کتاب با ویرایش جدید مرکز تخصصی مهدویت و به همت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف چاپ و توزیع گردید و آن را در دو جلد مقدماتی و تکمیلی ارائه نمود؛ اما مثل همیشه چون شبکه‌های توزیع ضعیف عمل می‌نمایند، به‌قول‌معروف حق مطلب ادا نشد. ما باید از ریشه و تکیه‌گاه همه دانش‌های پراکنده مهدوی خود با خبر شویم. جلد نخست کتاب نگین آفرینش (حاوی مباحث مقدماتی مهدویت)، در بسته رجب و شعبان گذشته تقدیم شد و اکنون، مباحث تکمیلی در جلد دوم که ناظر به موضوعات عمیق‌تری از قبیل ادعیه و زیارات، فرقه‌های انحرافی و مهدی‌ستیزان می‌باشد، در اختیار شما قرار گرفته است. شاید بد نباشد، هم خودمان از کتاب بهره‌مند شویم و هم دوستان هیأت خود را تشویق به مطالعه این کتاب کنیم. ***
آفتاب 9
ستایشگری و تقویت باورهای جوانان
بیانات امام خامنه‌ای در دیدار مداحان
1395/1/11
اگر نگاهی به دیدارهای سالیانه حضرت آقا با تشکل‌ها و نهادهای مختلف بیندازیم، در می‌یابیم که ایشان بواسطه مسئولیت خطیری که در هدایت و جهت‌دهی بخش‌های مختلف کشور دارند، وقت ویژه‌ای را برای دیدار با مسئولین مربوطه اختصاص می‌دهند تا اهم نکات و سیاست‌های کلی در آن بخش را ابلاغ کنند. دیدار مقام معظم رهبری با جامعه مداحان و ذاکران اهل‌بیت عصمت و طهارت b یکی از این سنت‌های نیکو است که از همان اولین سال‌های رهبری امام خامنه‌ای مورد توجه ایشان قرار گرفته است. این دیدار هر سال در روز میلاد با سعادت حضرت فاطمه‌الزهرا سلام الله علیها و امام خمینی رحمه الله انجام می‌گیرد و ایشان در ذیل توسل به حضرات معصومین b نکات مهم و کلیدی را به جامعه مداحان و ذاکران اهل بیت علیهم السلام متذکر می‌شوند. آنچه در ادامه می‌آید، متن سخنرانی ایشان در دیدار با این عزیزان است که در تاریخ 11 فروردین 1395 ایراد شده است.
آفتاب 10
مسأله اصلی، مسأله فلسطین
گزیده بیانات امام خامنه‌ای پیرامون فلسطین و وظایف مسلمانان
فلسطین مسأله اول اسلام است و تلاش‌های قدرت‌طلبان عالم در جهت فراموشی جریان فلسطین و ظلم‌های بی‌امان رژیم غاصب صهیونیستی، با ابزارهای تبلیغاتی و غیره، همچنان ادامه دارد. هیأت‌ها نباید در گرداب این کثرت‌ها که در گوشه و کنار جهان رخ می‌دهد، مردم فلسطین را به فراموشی بسپارند و در روز قدس برای نابودی رژیم صهیونیستی از هیچ تلاشی دریغ نکنند. آری، باید بیدار بود، باید یک‌چشمه خوابید که خصم بیدار است. گزیده‌ای از بیانات هوشمندانه امام خامنه‌ای در 4 فصل با موضوعاتی از قبیل: بزرگترین فاجعه طول تاریخ بشر، توطئه فراموشی و وظیفه شرعی مسلمانان، در آفتاب دهم گردآوری شده است.
جبهه 3
جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی
گفتاری در باب آسیب‌شناسی نیروهای انقلاب
خیلی‌ها برای کار فرهنگی، اراده و عزم خوبی دارند، امکانات خوبی هم در اختیار دارند، اما نمی‌دانند دقیقاً چه باید بکنند؟ این یعنی اتلاف نیرو و انرژی، یعنی استفاده حداقلی از شرایط مطلوب. بعضی‌ها می‌گویند: من 6 ماه است که دارم بچه‌ها را جذب می‌کنم، الان چه کنم؟! آرمان‌خواهی و عدالت‌خواهی در کدام گوشه وظایف یک مسئول فرهنگی قرار دارد؟ آنچه در این منشور می‌خوانید سخنرانی وحید جلیلی است که طروات خاصی دارد و معلوم است که از دلی دردمند و سینه‌ای سوخته بر‌می‌آید. اهمیت کار جبهه‌ای به معنای واقعی کلمه را در این منشور بیابید و امید است که همگی در عمل به آن ملتزم شویم.

فانوس 24
پیشینه هیأت،
به بلندای تاریخ خلقت
جایگاه هیأت در جامعه ما کجاست؟ آیا تشکلی به نام هیأت، امری سلیقه‌ای و اعتباری است یا اینکه به بنیان‌های دینی ما برمی‌گردد؟ پیشینه هیأت به چند سال پیش بر می‌گردد؟ گفتاری از حجت الاسلام میرزا محمدی، به عنوان کارشناس عزاداری و مقتل‌شناسی، در این منشور منتشر شده است. برای نگاه درست به ویژگی‌ها، جایگاه، کارکردها و شناخت نقاط قوت هیأت پای درس استاد می‌نشینیم تا این جایگاه ارزشمند پنهان نماند و در عرصه فعالیت‌های مربوط به هیأت، از تمام ظرفیت‌های آن بهره ببریم.
فانوس 26
هیأت و خطر نفوذ
مروری بر شاخص‌های عزاداری برتر
در این شماره از فانوس پای درس استاد آیت الله شب‌زنده‌دار می‌نشینیم و چراغِ دلمان را روشن می‌کنیم. سخنرانیِ ایشان در همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور، پیرامون هیأت تراز انقلاب اسلامی و شاخص‌های عزاداری در فانوس 26 منتشر شده است. با تورق و مطالعه آن می‌توانید به این چند سؤال پاسخ بگویید: شرایط شکل‌گیری هیأت‌های مطلوب چیست و چه زمانی مسئول هیأت می‌تواند به وظیفه خود افتخار کند؟ خلوص نیت در کار هیأت چه تأثیری دارد؟ راه مطمئن در مقابله با تهاجم فرهنگی چیست؟
فانوس 27
شمر زمانه‌ات را بشناس
تأملی در نُه شاخصه هیأت تراز انقلاب اسلامی
هیأت به عنوان یک تجمع چهره به چهره، یکی از امتیازات شیعه است؛ و عنصری منحصر به فرد برای حفظ پایه‌های تشیع محسوب می‌گردد. این هیأت با اهمیت و جایگاه منحصر به فردش، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ این ویژگی‌ها بر چه مبنایی باید تکیه کنند؟ در فانوس 27 نُه شاخصه اصلی هیأت توسط حجت‌الاسلام حیدری کاشانی مطرح می‌گردد. امید است با بکار بستن آن بتوان قدمی برای تقویت جبهه حق برداشت. درک درست رابطه هیأت و سیاست، برخورد هیأت در مقابل تکنولوژی روز، نیرو‌سازی و کادر‌سازی در هیأت و چگونگی عشق به خدا و اولیاءالهی در هیأت از عناوین مورد بحث در این منشور است.
راهنما 25
بررسی فعالیت‌های حسینیه مجازی بیرق
این منشور به معرفی حسینیه مجازی بیرق پرداخته است. درست است که خود هیأت بهترین رسانه چهره به چهره است ولی پوشش خبری مراسمات هیأت و معرفی آن از این طریق به گوشه و کنار جهان و مقابله با تحریفات، امری ضروری به نظر می‌رسد. پایگاه اطلاع‌رسانی بیرق فضایی شبیه هیأت است البته به صورت مجازی که تنها نقش خبری و گزارشی ندارد، بلکه می‌توان به عنوان یک مجلس روضه و یک منبر به‌روز، روی آن حساب کرد.
استکبار ستیزی 2
دیپلماسی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم
مبنای دیپلماسی انقلاب
انقلاب اسلامی ما برگرفته از بعثت رسول خداست و بر همان صراط همچنان ادامه دارد. اما باید دید که این دیپلماسی با دشمن بیرونی خود چگونه تعامل دارد؟ در این منشور سخنان حجت‌الاسلام احمد پناهیان در موضوع مبارزه با استکبار و جبهه کفر با ریشه‌های قرآنی و بیان دینی آمده است و می‌توان جواب برخی شبهات پیرامون عزت ملی، دل سپردن و اعتماد به دشمن، نحوه برخورد و کوتاه آمدن در برابر خواسته‌های جبهه کفر براساس نظر دین مبین اسلام را در آن پیدا کرد.

مطالب مرتبط:

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید