چاپ

دوازدهمین بسته معرفتی ارتقای توانمندی مدیران هیات/ رمضان الکریم1437، بهار1395

. Posted in بسته‌های مدیران

      مروری سریع بر محتوای دوازدهمین بسته معرفتی مدیران هیأت‌های کشور
ماه مبارک رمضان 1437 - بهار 1395

     
 
تصویر نشانک عنوان  توضیحات دریافت(دانلود)

  لبیک یا امام با سلام و احترام
این بسته فرهنگی، نتیجه تلاش دوستان شما و محبان سیدالشهدا علیه السلام در اقصی نقاط ایران اسلامی است. این بسته به همت «جامعه ایمانی مشعر» و با هدف تهیه بخشی از خوراک فکری، فرهنگی و محتوایی هیأت شما گردآوری و پیش‌کش شده است.
  للظالم خصما و للمظلوم عونا  «للظالم خصما و للمظلوم عونا» به عنوان شعار مشترک هیأت‌ها و مجموعه‌های فرهنگی سراسر کشور در ماه مبارک رمضان 1437 انتخاب شد. برای ایجاد جریانی هماهنگ و یکپارچه میان تمام عاشقان اباعبداللهg در سراسر کشور دعوت می‌کنیم شما هم نشان‌نوشته ویژه ماه مبارک رمضان 1437 را در گوشه فضاهای رسانه‌ای تحت مدیریت خود (اعم از پوستر، بنر، سایت، نشریه و...) درج نمایید. (فایل با کیفیت این نشان‌نوشته در پایگاه اطلاع‌ رسانی جامعه ایمانی مشعر موجود است.)
کتاب  
حکومت قرآن
ره‌یافتی به منظومه فکری رهبر انقلاب در موضوع قرآن
قرآن به عنوان رکن اساسی و کتاب دین اسلام، تا چه مقدار در زندگی ما نقش دارد؟ هیأت ما با چه اقداماتی و چگونه توانسته است به قرآن پایبند باشد و مفاهیم آن را در حرکت خود پیاده کند؟ حاکمیت قرآن تمام ابعاد زندگی بشر را شامل می‌شود یا نه؟ کتاب حکومت قرآن، رهیافتی است به منظومه فکری رهبر معظم انقلاب در موضوع قرآن، که در 7 فصل توانسته است، به طور کامل، نگاهی دقیق و عملیاتی از رهنمودهای امام خامنه‌ای در مورد قرآن کریم برای ما ایجاد نماید. در فصل اول به جایگاه قرآن و ویژگی‌های آن می‌پردازد و در فصول بعدی به طور مستقیم، به راهکارهای گسترش معارف قرآنی و ثمرات تشکیل حکومت قرآنی و فعالیت دشمنان در این زمینه و در فصل پایانی به وظیفه نهادهای مرتبط با جوانان در زمینه فعالیت‌های قرآنی می‌پردازد. این کتاب به همت مرکز مطالعات راهبردی رهیافت ولایت و مساعدت‌ مرکز قرآنی سازمان اوقاف تنظیم و منتشر گردیده است. ***
آفتاب 10
مسأله اصلی، مسأله فلسطین
گزیده بیانات امام خامنه‌ای پیرامون فلسطین و وظایف مسلمانان 
فلسطین مسأله اول اسلام است و تلاش‌های قدرت‌طلبان عالم در جهت فراموشی جریان فلسطین و ظلم‌های بی‌امان رژیم غاصب صهیونیستی، با ابزارهای تبلیغاتی و غیره، همچنان ادامه دارد. هیأت‌ها نباید در گرداب این کثرت‌ها که در گوشه و کنار جهان رخ می‌دهد، مردم فلسطین را به فراموشی بسپارند و در روز قدس برای نابودی رژیم صهیونیستی از هیچ تلاشی دریغ نکنند. آری، باید بیدار بود، باید یک‌چشمه خوابید که خصم بیدار است. گزیده‌ای از بیانات هوشمندانه امام خامنه‌ای در 4 فصل با موضوعاتی از قبیل: بزرگترین فاجعه طول تاریخ بشر، توطئه فراموشی و وظیفه شرعی مسلمانان، در آفتاب دهم گردآوری شده است.
کتاب
نگین آفرینش 2
درسنامه دوره عمومی معارف مهدویت 
کتابی مطمئن برای آموختن دانش‌های مهدوی همین چند سال پیش بود که چند نفر از اهل علم گردهم آمدند و کتابی در سطح عام جامعه درباره موضوعات مهدوی به رشته تحریر درآوردند. سال‌های بعد این کتاب با ویرایش جدید مرکز تخصصی مهدویت و به همت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف چاپ و توزیع گردید و آن را در دو جلد مقدماتی و تکمیلی ارائه نمود؛ اما مثل همیشه چون شبکه‌های توزیع ضعیف عمل می‌نمایند، به‌قول‌معروف حق مطلب ادا نشد. ما باید از ریشه و تکیه‌گاه همه دانش‌های پراکنده مهدوی خود با خبر شویم. جلد نخست کتاب نگین آفرینش (حاوی مباحث مقدماتی مهدویت)، در بسته رجب و شعبان گذشته تقدیم شد و اکنون، مباحث تکمیلی در جلد دوم که ناظر به موضوعات عمیق‌تری از قبیل ادعیه و زیارات، فرقه‌های انحرافی و مهدی‌ستیزان می‌باشد، در اختیار شما قرار گرفته است. شاید بد نباشد، هم خودمان از کتاب بهره‌مند شویم و هم دوستان هیأت خود را تشویق به مطالعه این کتاب کنیم. ***

کتاب
مهندسی اشک 2
آسیب شناسی هیأت‌های مذهبی 

کتاب مهندسی اشک 2 که با هدف مهندسی و بهبود عزاداری‌ها و کارویژه‌‌های هیأت تألیف شده است، پیش روی شماست. اگر جلد اول این کتاب را که در بسته‌ گذشته تقدیم شد، خوانده باشید، از مطالب جلد دوم بهره‌برداری بیشتری می‌کنید. مسأله مهمی که در جلد دوم به آن پرداخته شده است، بحث آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی از این اجتماع دیرپای شیعی است. از آن‌جا که تنها شناسایی آسیب و طرح آن برای حل یک مشکل کفایت نمی‌کند، در این کتاب بعد از بیان هر آسیب به راه‌کارهای دفع آن هم پرداخته شده است.
کتاب
شبکه سازی اجتماعی
 با نگاهی به دنیای مجازی
 
اگر به تاریخ تحولات فرهنگی بشریت نگاهی بیندازیم، پی می‌بریم که فعالیت‌های فرهنگی تأثیر‌گذار و ماندگار همواره در قالب «شبکه» حرکت می‌کردند و با شبکه‌سازی‌های اجتماعی به جمع خود نیروی مضاعفی می‌بخشیدند. با ادبیات و آسیب‌های شبکه‌سازی چه به صورت حقیقی و چه مجازی تا چه حدی آشنایی داریم؟ در کتاب شبکه‌سازی اجتماعی با نگاهی به دنیای مجازی که با کوشش دکتر تلوری و زیر نظر شورای علمی تدوین و نگارش یافته است با پیشینه و ضرورت شبکه‌سازی آشنا می‌شویم. در بخش‌هایی از کتاب نیز، به تاریخچه‌ شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی مختلفی نظیر احزاب و ngoها پرداخته‌ایم که در نهایت، به ضرورت شبکه‌های اجتماعی در دنیای حاضر می‌انجامد. این کتاب که به مصادیق شبکه‌سازی در سیره نبوی و نمونه‌هایی از شبکه‌های موفق هم  اشاره نموده است، می‌تواند موضوعات خوبی برای مطرح کردن در میان بچه‌های هیأت ما باشد و همچنین چراغی باشد در کوره راه تاریک دهکده جهانی!
جبهه 3
جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی
گفتاری در باب آسیب شناسی نیروهای انقلاب 
خیلی‌ها برای کار فرهنگی، اراده و عزم خوبی دارند، امکانات خوبی هم در اختیار دارند، اما نمی‌دانند دقیقاً چه باید بکنند؟ این یعنی اتلاف نیرو و انرژی، یعنی استفاده حداقلی از شرایط مطلوب. بعضی‌ها می‌گویند: من 6 ماه است که دارم بچه‌ها را جذب می‌کنم، الان چه کنم؟!  آرمان‌خواهی و عدالت‌خواهی در کدام گوشه وظایف یک مسئول فرهنگی قرار دارد؟ آنچه در این منشور می‌خوانید سخنرانی وحید جلیلی است که طروات خاصی دارد و معلوم است که از دلی دردمند و سینه‌ای سوخته بر‌می‌آید. اهمیت کار جبهه‌ای به معنای واقعی کلمه را در این منشور بیابید و امید است که همگی در عمل به آن ملتزم شویم.

 آفتاب 9
ستایشگری و تقویت باورهای جوانان
بیانات امام خامنه‌ای در دیدار مداحان
1395/1/11

اگر نگاهی به دیدارهای سالیانه حضرت آقا با تشکل‌ها و نهادهای مختلف بیندازیم، در می‌یابیم که ایشان بواسطه مسئولیت خطیری که در هدایت و جهت‌دهی بخش‌های مختلف کشور دارند، وقت ویژه‌ای را برای دیدار با مسئولین مربوطه اختصاص می‌دهند تا اهم نکات و سیاست‌های کلی در آن بخش را ابلاغ کنند. دیدار مقام معظم رهبری با جامعه مداحان و ذاکران اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام یکی از این سنت‌های نیکو است که از همان اولین سال‌های رهبری امام خامنه‌ای مورد توجه ایشان قرار گرفته است. این دیدار هر سال در روز میلاد با سعادت حضرت فاطمه‌الزهرا سلام الله علیها و امام خمینی رحمه الله علیه انجام می‌گیرد و ایشان در ذیل توسل به حضرات معصومین  علیهم السلام نکات مهم و کلیدی را به جامعه مداحان و ذاکران اهل بیت علیهم السلام متذکر می‌شوند. آنچه در ادامه می‌آید، متن سخنرانی ایشان در دیدار با این عزیزان است که در تاریخ 11 فروردین 1395 ایراد شده است.
 فانوس 24
پیشینه هیأت،
به بلندای تاریخ خلقت
جایگاه هیأت در جامعه ما کجاست؟ آیا تشکلی به نام هیأت، امری سلیقه‌ای و اعتباری است یا اینکه به بنیان‌های دینی ما برمی‌گردد؟ پیشینه هیأت به چند سال پیش بر می‌گردد؟ گفتاری از حجت الاسلام میرزا محمدی، به عنوان کارشناس عزاداری و مقتل‌شناسی، در این منشور منتشر شده است. برای نگاه درست به ویژگی‌ها، جایگاه، کارکردها و شناخت نقاط قوت هیأت پای درس استاد می‌نشینیم تا این جایگاه ارزشمند پنهان نماند و در عرصه فعالیت‌های مربوط به هیأت، از تمام ظرفیت‌های آن بهره ببریم.
فانوس 25
هیأت باید جهادی باشد
درنگی در مقدمات جبهه‌‎سازی هیأت‌ها 
هیأت جریانی تأثیرگذار در نظام دینی است که مسأله تربیت را برعهده دارد. اگر بنا باشد هیأت آدم تربیت کند، باید برآیند آن،آدم‌های جهادی باشد. آرمان یک هیأت صدای خوب و جمعیت زیاد است یا چیز دیگر؟وقتی یک فرد هیأتی بعد از یک عمر نشستن پای منبر، از منبر و ارکان هیأ‌ت هیچ بهره‌ای نبرده است، چه طور می‌توان از این هیأت و هیأتی تحقق جبهه انتظار را داشت؟ همه هیأت ها برای رهبر انقلاب دعا می‌کنند و لبیک یا خامنه‌ای می‌گویند ولی در عین حال همدیگر را قبول ندارند و زیر یک علم نمی‌روند. چرا اهداف هیأت در میان آشفته بازار کارهای اجرایی گم می‌شود و اصول و فروع جایشان عوض می‌شود؟ در فانوس 25 به تبیین  این مسائل پرداختیم.
فانوس 26
هیأت و خطر نفوذ
مروری بر شاخص‌های عزاداری برتر
در این شماره از فانوس پای درس استاد آیت الله شب‌زنده‌دار می‌نشینیم و چراغِ دلمان را روشن می‌کنیم. سخنرانیِ ایشان در همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور، پیرامون هیأت تراز انقلاب اسلامی و شاخص‌های عزاداری در فانوس 26 منتشر شده است. با تورق و مطالعه آن می‌توانید به این چند سؤال پاسخ بگویید: شرایط شکل‌گیری هیأت‌های مطلوب چیست و چه زمانی مسئول هیأت می‌تواند به وظیفه خود افتخار کند؟ خلوص نیت در کار هیأت چه تأثیری دارد؟ راه مطمئن در مقابله با تهاجم فرهنگی چیست؟

فانوس 27
شمر زمانه‌ات را بشناس
تأملی در نُه شاخصه هیأت تراز انقلاب اسلامی

هیأت به عنوان یک تجمع چهره به چهره، یکی از امتیازات شیعه است؛ و عنصری منحصر به فرد برای حفظ پایه‌های تشیع محسوب می‌گردد. این هیأت با اهمیت و جایگاه منحصر به فردش، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ این ویژگی‌ها بر چه مبنایی باید تکیه کنند؟ در فانوس 27 نُه شاخصه اصلی هیأت توسط حجت‌الاسلام حیدری کاشانی مطرح می‌گردد. امید است با بکار بستن آن بتوان قدمی برای تقویت جبهه حق برداشت. درک درست رابطه هیأت و سیاست، برخورد هیأت در مقابل تکنولوژی روز، نیرو‌سازی و کادر‌سازی در هیأت و چگونگی عشق به خدا و اولیاءالهی در هیأت از عناوین مورد بحث در این منشور است.

رسش 4
هیأت، رسانه فراگیر آخرالزمان 
منشور رسش بیان گر ابعاد رسانه‌ای هیأت و ویژگی‌های مغفول هیأت در این زمینه است.  در این شماره بیانات حجت‌الاسلام زائری با این موضوعات مهم آماده شده است. که پیرامون آن بحث می‌شود موضوعاتی مثل: کار رسانه ای در بستر هیأت چه ضرورتی دارد؟ بازخوردهای ادیان مختلف در مورد عاشورا و شعائر شیعه از چه رسانه‌هایی بهتر منتقل می‌شود؟ الزامات این جنس از کار رسانه‌ای در آخرالزمان چیست؟ جاذبه و دافعه هیأتی‌ها و مدارا با سلیقه‌ها چگونه باید باشد؟
شمسه 6
هیأت جز هنر نیست
در این منشور به موضوع فضاسازی هیأت پرداختیم که از مسائل مهم مطرح در هیأت است. شاید در گذشته، تنها پارچه سیاهی که پشت منبر هیأت‌ها نصب می‌شد، بهترین فضاسازی بود؛ ولی امروزه در میان هیأت‌ها گام‌های نوین و بلندی در زمینه فضا‌سازی برداشته شده است. حالا که همه هیأت‌ها به درستی به اهمیت فضاسازی درون و بیرون هیأت پی برده‌اند و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند، لازم است، افراد صاحب‌نظر در این زمینه، به روشنگری بپردازند. آقای وحید ملتجی در این شماره به بیان نگاه هنری در فضاسازی هیأت می‌پردازند.
شعائر 10
شعارهای پیشنهادی ماه مبارک رمضان
 
انتخاب شعار کار خوبی است که مدتی است میان هیأت‌ها مرسوم شده است. بسیاری از هیأت‌ها، برای برنامه‌هایشان، شعارِ خاص انتخاب می‌کنند. در پوستر، تبلیغات و فضاسازی داخلی این هیأت‌ها، بجای درشت شدنِ نام خادمان اهل‌بیت علیهم السلام، جمله‌ای با مضمون سخنان اهل‌بیت علیهم السلام یا نکته‌ای از زندگی ایشان، درشت می‌شود و محور قرار می‌گیرد. رسم انتخاب و اعلان شعار، در تاریخ اسلام رشته بلندی دارد که سر رشته‌های آن را باید در جنگ‌ها و غزوات رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم جست. چنان که از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده که شعار مسلمانان در جنگ بدر «یا منصور اُمت» بوده است. در کنار این شعارهای عمومی رجز خوانی های  ســرداران سپاه اسلام که با اشعار حماسی خود را معرفی می‌کردند می‌تواند نمونه‌هایی از شعارهای صدراسلام را برای ما تداعی کند. در دهمین «شعائر» تلاش کرده‌ایم تا مجموعه‌ای از شعارهای مناسب رمضان 1437را به دست شما برسانیم.  
 آیینه 12
محصولات جامعه ایمانی مشعر
در موضوع اعتکاف
این جا زاغه مهمات است! مگر نشنیده‌اید که دشمن اعتکاف‌های کشور را رصد می‌کند. فرصت را از دست ندهید. سلاح خود را تأمین نموده و هر چه مهمات دارید بر سر دشمن بریزید. جامعه ایمانی مشعر در سال‌های 93 و 94 محصولات و محتواهای متنوعی برای ارتقای اعتکاف‌های کشور تولید کرده است. این نشریه، آئینه تمام‌نمایی از این محصولات است که اطلاعات جامعی از محتوا و نحوه تهیه آن به شما می‌دهد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در ماه رمضان معتکف می‌شدند. به جاست که هیأت ها با تأسی به آن حضرت، در احیای اعتکاف رمضانی پیش‌قدم باشند.  
راهنما 25
بررسی فعالیت‌های حسینیه مجازی بیرق
این منشور به معرفی حسینیه مجازی بیرق پرداخته است. درست است که خود هیأت بهترین رسانه چهره به چهره است ولی پوشش خبری مراسمات هیأت و معرفی آن از این طریق به گوشه و کنار جهان و مقابله با تحریفات، امری ضروری به نظر می‌رسد. پایگاه اطلاع‌رسانی بیرق فضایی شبیه هیأت است البته به صورت مجازی که تنها نقش خبری و گزارشی ندارد، بلکه می‌توان به عنوان یک مجلس روضه و یک منبر به‌روز، روی آن حساب کرد.
راهنما 26
معرفی اردوگاه فرهنگی تربیتی
منتظران موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف
در این راهنما می‌توانید با یکی از اردوگاه‌های شهر مقدس قم آشنا شوید. اردوگاه فرهنگی تربیتی منتظران موعود با امکانات، شرایط و محل مناسب، می‌تواند گزینه قابل توجهی برای برنامه‌های اردویی هیأت ها باشد. این اردوگاه که در نزدیکی مسجد مقدس جمکران واقع شده است، مکانی فراتر از یک خوابگاه است. با مطالعه این راهنما با اهداف، برنامه‌ها و سیاست‌های این اردوگاه آشنا شوید.
  استکبار ستیزی 2
دیپلماسی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آلیه و سلم
مبنای دیپلماسی انقلاب
انقلاب اسلامی ما برگرفته از بعثت رسول خداست و بر همان صراط همچنان ادامه دارد. اما باید دید که این دیپلماسی با دشمن بیرونی خود چگونه تعامل دارد؟ در این منشور سخنان حجت‌الاسلام احمد پناهیان در موضوع مبارزه با استکبار و جبهه کفر با ریشه‌های قرآنی و بیان دینی آمده است و می‌توان جواب برخی شبهات پیرامون عزت ملی، دل سپردن و اعتماد به دشمن، نحوه برخورد و کوتاه آمدن در برابر خواسته‌های جبهه کفر براساس نظر دین مبین اسلام را در آن پیدا کرد.
وحدت اسلامی 3
بررسی حیات انقلاب اسلامی
در آن‌سوی مرزهای جمهوری اسلامی
یکی از نقاط حساس و مهم در طول حیات انقلاب اسلامی صدور انقلاب به ملت‌های مستضعف جهان است. نقش هیأت‌های انقلابی در صدور انقلاب چیست و در این عرصه چه نگاهی باید داشت؟ حجت‌الاسلام براتی در سومین همایش هیأت‌های محوری کشور، به همراه دو نفر از مسلمانان غیرایرانی به تبیین این موضوع پرداختند و تجربیات خود را ارائه دادند. در این منشور، مطالب این میز‌گرد تقدیم شده است.
  لوح فشرده
نرم افزار پنجمین همایش هیأت‌های محوری و برگزیده کشور
پنجمين همايش هيأت‌هاي محوري و برگزيده کشور، پنجشنبه و جمعه، 26 و 27 شهريور ماه 1394در مجتمع ياوران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، جنب مسجد مقدس جمـکران برگزار شد. حجج‌اسلام شب زنده دار، پناهيان، مصلحي، طائب، هاشم الحيدري، ميرزا محمدي، نوري، محمدي، صالحي و حاج غلامرضا سازگار، حاج حسين يکتا، حاج احمد واعظي ، حاج ولي الله کلامي، مجيد مجيدي و... از سخنرانان اين همايش بودند. در اين برنامه 600 نفر از مديران هيآت مؤثر، محوري و برگزيده از سراسر کشور حضور داشتند. برگزاري نمايشگاه تخصصي هيأت، اهداي بسته‌هاي فرهنگي، قرائت بيانيه هيأت‌هاي سراسر کشور در آستانه محرم و ... از حاشيه‌هاي پنجمين همايش هيأت‌هاي محوري و برگزيده کشور بود. با مراجعه به نرم‌افزار همایش می‌توانید از متن، فیلم، صوت و تصاویر همایش بهره‌مند شوید.
  لوح فشرده نذرماندگار16
مجموعه آثار گرافیکی
هیأت یا مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف واوان
هیأت یامهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف واوان مدتی است که با نوآوری‌های خود، به عنوان یک مجموعه دغدغه‌مند انقلابی شناخته شده است. این هیأت در زمینه فضاسازی هم کارهای ارزشمندی تولید کرده است. طراحی‌های دکور به صورت حجمی و غیرحجمی، طرح‌های بنر و پوستر اطلاع‌رسانی مراسمات هفتگی و ایام خاص و دیگر خلاقیت‌های فضاسازی که تا کنون در این هیأت اجرا شده، در این نذر ماندگار به هیأت‌های سراسر کشور اهدا شده است. این طرح‌ها، لایه باز و قابل تغییر است و از لحاظ بصری و هنری ارزش بالایی دارد.
  لوح فشرده نذرماندگار17
مجموعه پوستر کارگاه کشوری وحدت
«حبل الله»
سومین فراخوان کشوری نهضت مردمی پوستر انقلاب و کانون هنر شیعی با میزبانی مسجد مقدس جمکران برگزار شد. این کارگاه کشوری با حضور اساتید گرافیک و صاحبنظران حوزه وحدت 24 تا 27 آذر 1394 در قم، با عنوان “حبل الله” برگزار شد. در این کارگاه که با توجه به ضرورت وحدت دنیای اسلام در موقعیت کنونی و خلاء موجود در محصولات هنری و رسانه‌ای برگزار شد، موضوعاتی همچون دشمنان، الگوهای وحدت، مشترکات، تفرقه به عنوان موضوع محوری قرار گرفت. حاصل تلاش هنرمندان انقلابی پردغدغه، حدود 160 پوستر شد که همه پوسترها، کلیپ کارگاه و اسامی هنرمندان خدمت شما تقدیم می‌گردد.

مطالب مرتبط:

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید