چاپ

یک طرح کارا - شماره دوم - مدیریت فرهنگی اعتکاف

. Posted in یک طرح کارا

یک طرح کارا 2: مدیریت فرهنگی اعتکاف

راهکارهای اجرایی اعتکاف موفق

اعتکاف عبادتی عارفانه است که در حال روزه و با حداقل سه شبانه روز میهمانی در خانه خدا، توأم با فکر و ذکر سپری می‌گردد. این عبادت قدمتی دیرینه دارد و به عنوان سیره انبیاء سلف و اولیاء الهی در تاریخ و آیات و روایات ثبت شده است.

پس از انقلاب اسلامی با توجه به گرایش عمومی و رغبت به سوی امور الهی و توحیدی، و میل به خودسازی در جوانان و نوجوانان؛ یکی از بهترین و شیرین‌ترین پدیده‌های معنوی یعنی اعتکاف مورد توجه قرار گرفته است. به شکرانه الهی و تأکیدات رهبر انقلاب و تبلیغ و همت صالحین و روحانیون، هر ساله این مراسم از نظر کیفی و کمی رو به رشد و تعالی می‌باشد.

افزایش کیفیتِ این مراسم باید مورد توجه و همت مجریان، نیروهای فرهنگی، مسئولین و روحانیون بزرگوار قرار گیرد؛ بر همین افزایش کیفیت به دست آمده در طول چندین سال اعتکاف مسجد حکیم اصفهان را به رشته تحریر درآورده و در اختیار دوستداران و مجریان این مراسم معنوی قرار دهیم. اعتکاف این مسجد، هر ساله با جمعیتی بیش از چهار هزار نفر تحت اشراف کلی حضرت آیه الله مظاهری انجام گرفته است.

رویکرد اصلی در نگارش این مطلب، ترسیم قواعد و چارچوب‌های دستیابی به یک اعتکاف موفق از منظر اجرایی و فرهنگی می‌باشد.

والسلام

مهدی نیلی‌پور

 
     
     

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 # خادمین اعتکاف 1395-01-23 14:49
باسلام.خیلی خیلی ممنون بابت این راهکارهای فرهنگی اعتکاف موفق. واقعأ اعتکاف فرصت فرهنگی خوب برای خودسازی جوانان است که شاید در طول سال همچین فرصت هایی پیدا نشود امیدواریم که بتوانیم به نحو احسن جهت اجرای برنامه های متنوع برای معتکفین عزیز خدمت کنیم.اجرتون با صاحب ایام
نقل قول کردن